بسته‌بندی و پکیجینگ

ژوئن 25, 2023

نقش پلیمرها در صنعت بسته‌بندی و پکیجینگ روز‌به‌روز پررنگ‌تر می‌شود. به عبارتی، این حوزه بزرگترین بازار مصرف مواد پلیمری محسوب می شود. سبک بودن، ضربه پذیری، قابلیت رنگ‌پذیری، قالب‌گیری ساده و هزینه تولید پایین، از مهمترین دلایل انتخاب و ترجیح بسته‌بندی‌های پلیمری بر سایر انواع پکیجینگ است.

در انتخاب پلیمر جهت استفاده به عنوان ظروف مواد غذایی می‌توان به نوع کاربری، شرایط نگهداری، بازه دمایی استفاده، استحکام مکانیکی مدنظر و همچنین یک‌بار مصرف بودن و یا قابلیت چند باره‌ی استفاده اشاره کرد. از طرفی نوع بسته بندی در حفظ کیفیت و تازگی مواد غذایی بسیار تاثیرگذار است. انواع پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن، پلی‌استایرن و PET از جمله مهمترین و پرمصرف‌ترین مواد پلیمری حوزه پکیجینگ محسوب می‌شوند.

* گفتنی است استفاده از پلیمرهای زیست‌تخریب‌پذیر یا زیست‌تجزیه‌پذیر، به خصوص درمورد ظروف و مواد یک‌بار مصرف، طی سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

  • PP-base
  • PE-base
  • Polystyrene
  • PET (Polyethylene terephthalate)
  • PLA-base

 

 

datasheet

آخرین مقالات

دیگر مطالب

این نمایشگاه به کمک انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به تاریخ 3 الی 6 آبان‌ماه 1402 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و با هدف کمک به . افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی . توسعه همكاری‌های اقتصادی . افزایش سطح تولید
شرکت استرالیایی Twelve8 Technology خط تولید یک افزودنی پلاستیکی را راه‌اندازی کرده است که پلیمرهای ترکیب شده با آن را قادر می‌سازد ظرف دو سال به طور طبیعی و بدون اقدام صنعتی تجزیه شوند. افزودنی PaktoEarth RAWS-Tech به آب، دی‌اکسیدکربن (۲CO) و کمتر از ۱ درصد زیست‌توده تجزیه می‌شود.
ظروف یکبار مصرف عمدتا از کاغذ، پالپ، پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، نشاسته، CPLA و PLA تجزیه‌پذیر تولید شده و شامل بشقاب، کاسه، لیوان، کاتلری و ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف و به طور کلی ملزومات سرو غذا می‌شود.
گروه Lifocolor اعلام کرده است که مجموعه مستربچ‌های Lifocolor BIO خود برای بیوپلیمرها را با محصولات جدیدی به نام کنسانتره‌های رنگی bio-C، گسترش داده است. این کنسانتره‌ها شامل مجموعه‌ای از رنگ‌های مخصوص سازگار با محیط‌زیست می‌شود