تشخیص و شناسایی پلیمرها

جولای 17, 2023

راه‌های متعددی برای تشخیص کیفی نوع پلیمر پایه مورد استفاده در قطعات پلاستیکی و آمیزهای پلیمری وجود دارد.

در ابتدا خوب است که عمده‌ترین پلیمرهای مورد استفاده در صنعت را بشناسیم و با خواص، اعم از مزایا و معایب هر یک آشنا باشیم و کاربری معمول آن‌ها را بدانسم.

در میان همه انواع مواد پلیمری، پلیمرهای پلی‌اتیلن سنگین، پلی‌اتیلن سبک، پی‌وی‌سی، پلی‌استایرن, پلی پروپیلن، PET و ABS صنعت و بازرگانی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردارند.

  • اولین گام در شناسایی كیفی یک پلاستیک توجه به خواص ظاهری و مكانیكی آن است:

آیا نمونه شفاف است؟ یا كدر؟

انعطاف­‌پذیری آن چگونه است؟

ٱیا خاصیت كشسانی‌ دارد؟

سخت است یا نرم؟

و یا حتی این که شرایط كاركرد قطعه چیست؟

  • دومین گام توجه به کاربری و محل مورد استفاده است.

به عنوان مثال برای سپر خودرو ضربه‌پذیری بسیار مورد توجه و مهم است. درمورد داشبورد ماشین مقاومت خراش و مقاومت در برابر تابش خورشید و اشعه UV و در ظروف غذایی، فود گرید بود و دمای نقطه نرمی بالا.

  • سومین گام یا سومین کاری که در جهت شناسایی پلیرها، اعم از پلیمر پایه و افزودنی‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده آزمون‌های آزمایشگاهی آنالیز مواد است.

از مهم‌ترین آزمون‌های شناسایی می‌توان به آزمون‌های زیر اشاره کرد:

آزمون شعله

آزمون تعیین دمای‌های انتقال (دمای انتقال شیشه‌ای، دمای ذوب و …

سایر آزمون‌های شناسایی ملکولی مانند آزمون FTIR

بدیهی که با استفاده‌ی از گام‌های اول و دوم شناسیایی و تشخیص، هم در هزینه و هم‌زمان صرفه‌جویی خواهیم داشت. از طرفی این مراحل نیازمند تجربه و اشراف نسبت به صنعت پلیمر هستند.

آخرین مقالات

دیگر مطالب

این نمایشگاه به کمک انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به تاریخ 3 الی 6 آبان‌ماه 1402 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و با هدف کمک به . افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی . توسعه همكاری‌های اقتصادی . افزایش سطح تولید
شرکت استرالیایی Twelve8 Technology خط تولید یک افزودنی پلاستیکی را راه‌اندازی کرده است که پلیمرهای ترکیب شده با آن را قادر می‌سازد ظرف دو سال به طور طبیعی و بدون اقدام صنعتی تجزیه شوند. افزودنی PaktoEarth RAWS-Tech به آب، دی‌اکسیدکربن (۲CO) و کمتر از ۱ درصد زیست‌توده تجزیه می‌شود.
ظروف یکبار مصرف عمدتا از کاغذ، پالپ، پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، نشاسته، CPLA و PLA تجزیه‌پذیر تولید شده و شامل بشقاب، کاسه، لیوان، کاتلری و ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف و به طور کلی ملزومات سرو غذا می‌شود.
گروه Lifocolor اعلام کرده است که مجموعه مستربچ‌های Lifocolor BIO خود برای بیوپلیمرها را با محصولات جدیدی به نام کنسانتره‌های رنگی bio-C، گسترش داده است. این کنسانتره‌ها شامل مجموعه‌ای از رنگ‌های مخصوص سازگار با محیط‌زیست می‌شود