در بازار جهانی محصولات یکبار مصرف چه می‌گذرد؟

آگوست 9, 2023

ظروف یکبار مصرف عمدتا از کاغذ، پالپ، پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، نشاسته، CPLA و PLA تجزیه‌پذیر تولید شده و شامل بشقاب، کاسه، لیوان، کاتلری و ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف و به طور کلی ملزومات سرو غذا می‌شود. این ظروف معمولا پس از استفاده قابل بازیافت هستند و با قیمت بسیار پایین در بازار موجود است. امروزه بسیاری از رستوران‌های شیک و گران‌قیمت از نوع مرغوب و با کیفیت این محصولات برای سرویس‌دهی به مشتریان خود استفاده می‌کنند.

امروزه، چهره بازار این قبیل از محصولات به طور مداوم تحت تاثیر اقدامات نوآورانه و تلاش‌های واحدهای تحقیق و توسعه دستخوش تغییر می‌شود. مدرنیزه شدن سبک زندگی، ارائه انواع تکنیک‌های آشپزی و افزایش شهرنشینی عوامل اساسی در پیشبرد بازار جهانی ظروف یکبار مصرف هستند. این روزها مردم از تکنیک‌های مختلفی برای پخت و سرو غذا استفاده می‌کنند. از این رو، نیاز به ظروف یکبار مصرف پیوسته افزایش می‌یابد. برای مثال، ارزش بازار بشقاب‌های یک‌بارمصرف در سال ۲۰۲۰ برابر با ۴.۲۶ میلیارد دلار تخمین زده شد و پیش‌بینی می‌شود که با رشد CAGR برابر با ۵.۹۴ درصد از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۸ تا پایان این بازه زمانی به ۶.۷۳ میلیارد دلار برسد.

انتظار می‌رود افزایش آگاهی نسبت به سلامتی و احساس نیاز به کاهش مصرف‌زدگی منجر به تقاضای پویا برای کوچک‌تر و سبک‌تر شدن ظروف، بشقاب‌ها و کاسه‌ها و در عین حال افزایش حجم تقاضا شود. مردم بیش از سال‌های دور به برگزاری مهمانی و دورهمی با تنوع غذایی بالا با کمترین زحمت و هزینه علاقه دارند و همین می‌تواند نقطه قوت بازار ظروف یکبار مصرف باشد. اضافه شدن روش‌های فروش جدید و در راس آن فروشگاه‌های اینترنتی نیز نقش مهمی در رشد بازار جهانی ظروف یکبار مصرف دارند و شرکت‌ها به منظور گسترش دسترسی و افزایش تعداد مشتریان، کانال‌های توزیع مختلفی را اتخاذ می‌کنند.

افزایش جمعیت طبقه متوسط ​​و اقتصادهای در حال رشد برخی از عوامل مسئول در رشد بازار جهانی ظروف یکبار مصرف هستند. مناطق در حال توسعه پتانسیل خوبی برای نفوذ به بازار دارند و مناطق توسعه‌یافته روز به روز تمایل بیشتری به مدرن شدن شیوه‌های زندگی نشان می‌دهند. کاربردهای اصلی ظروف یکبار مصرف مصارف خانگی و تجاری است. استفاده تجاری در بازار نهایی غالب است و حدود ۷۹.۶ درصد از سهم بازار را اشغال می‌کند.

بازیگران کلیدی که نقش مهمی در رشد و توسعه بازار جهانی ظروف یکبار مصرف دارند عبارتند از: Hanna K Signature ،Masterpiece ،PrimeLink Solutions ، JAM Paper ،Ningbo Roff ،Daily Chef ،Lancaster Commercial ،Nanofiber Tech ،Arc International Tableware UK Ltd ،Abert SpA ،Lancaster Commercial Limited و Ocean Glass Public Company Limited. 5 تولیدکننده بزرگ دنیا بیش از ۲۰ درصد از سهم بازار جهانی را به خود اختصاص داده‌اند. بزرگ‌ترین شرکت‌های تولید ظروف یکبار مصرف در ایالات متحده Huhtamaki ، Dixie ، Taizhou Fuling Plastics ، Hefty  و Graphic Packaging هستند.

بزرگترین بخش از نظر نوع مربوط به لیوان‌های یکبار مصرف با نزدیک به ۴۰ درصد از بازار کلی می‌شود که بیشترین استفاده را در رستوران‌ها دارند. انتظار می‌رود با توجه به افزایش تعداد مصرف‌کنندگان، این بخش با سرعت بیشتری گسترش یابد. در حال حاضر، مردم برنامه‌های کاری شلوغی دارند و رستوران‌ها را برای صرف غذا به جای آشپزی در خانه ترجیح می‌دهند، در نتیجه تقاضا برای ظروف یکبار مصرف افزایش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود بازار آسیا و اقیانوسیه به خصوص چین، هند و مناطق جنوب شرقی آسیا به دلیل تعداد زیاد رستوران‌ها و افزایش جمعیت با سرعت بیشتری رشد کند. آمریکای شمالی، به ویژه ایالات متحده، هنوز نقش مهمی را ایفا می‌کند که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و هرگونه تغییر در این کشور ممکن است روند توسعه ظروف یکبار مصرف را تحت تأثیر قرار دهد.

در حال حاضر ضایعات زیادی از ظروف یکبار مصرف در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان بیشتر از گذشته از آگاهی در زمینه حفاظت از محیط زیست برخوردار هستند و دولت به طور مداوم قوانینی را برای حفظ محیط زیست برای کاهش ضایعات وضع می‌کند، در آینده ظروف یکبار مصرف بیشتر از مواد پلاستیکی زیستی مانند رزین PLA ، CPLA (PLA اصلاح شده) و مخلوط نشاسته و غیره ساخته می‌شوند و ظروف پلاستیکی زیستی نقش‌های مهم‌تر و بیشتری را ایفا خواهند کرد.

 

آخرین مقالات

دیگر مطالب

این نمایشگاه به کمک انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به تاریخ 3 الی 6 آبان‌ماه 1402 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و با هدف کمک به . افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی . توسعه همكاری‌های اقتصادی . افزایش سطح تولید
شرکت استرالیایی Twelve8 Technology خط تولید یک افزودنی پلاستیکی را راه‌اندازی کرده است که پلیمرهای ترکیب شده با آن را قادر می‌سازد ظرف دو سال به طور طبیعی و بدون اقدام صنعتی تجزیه شوند. افزودنی PaktoEarth RAWS-Tech به آب، دی‌اکسیدکربن (۲CO) و کمتر از ۱ درصد زیست‌توده تجزیه می‌شود.
ظروف یکبار مصرف عمدتا از کاغذ، پالپ، پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، نشاسته، CPLA و PLA تجزیه‌پذیر تولید شده و شامل بشقاب، کاسه، لیوان، کاتلری و ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف و به طور کلی ملزومات سرو غذا می‌شود.
گروه Lifocolor اعلام کرده است که مجموعه مستربچ‌های Lifocolor BIO خود برای بیوپلیمرها را با محصولات جدیدی به نام کنسانتره‌های رنگی bio-C، گسترش داده است. این کنسانتره‌ها شامل مجموعه‌ای از رنگ‌های مخصوص سازگار با محیط‌زیست می‌شود