شاخص جریان مذاب

جولای 17, 2023

شاخص جریان مذاب (یا ویسکومتری یا MFI یا MFR) یک پارامتر فرآیندی مهم جهت اندازه‌گیری سهولت جریان‌پذیری یک پلیمر گرمانرم و معیاری از قابلیت اکسترود شدن آن است. یکای شاخص جریان مذاب به صورت مقدار گرم پلیمر مذاب عبوری از یک روزنه (Die) در ده دقیقه (در دما، فشار و قطر دای مشخص) تعریف می‌گردد (gr/10 min).

به عنوان مثال دمای فرآیندی برای پلی‌اتیلن ١٩٠ درجه سانتی‌گراد و برای پلی‌پروپیلن ۲۳۰ درجه سانتی‌گراد است.

شاخص جریان مذاب تا حدودی نسبت معکوس با گرانروی مذاب دارد.

  • روش انجام آزمون:

انجام این آزمون معمولاً مطابق دو استاندار  ASTM D1238 و یا ISO 1133 انجام می‌گیرد.

اما به مانند بسیار از دستگاه‌ها و تجهیزات دیگر، بهترین راه یادگیری روش انجام آزمون، آموزش حضوری و یا مشاهده ویدئوهای آموزشی است.

  • پارامترهای مهم در انجام آزمون:

تمیزکاری دستگاه و اطمینان از عاری از رطوبت بودن نمونه، دو مورد مهم در انجام این آزمون اند.

برای پلیمرهای جاذب رطوبت، مانند PA، خشک کردن پیش از انجام آزمون بسیار مهم است.

در گزارش‌دهیِ عدد شاخص جریان مذاب، اشاره به دمای آزمون و وزنه‌ی مورد استفاده مهم است. به عنوان مثال درمورد پلی‌اتیلن سبک (LDPE)، عدد شاخص جریان مذاب بصورت MFI (190°C/ 2.16Kg) گزارش می‌شود.

  • اهمیت شاخص جریان مذاب:

شاخص جریان مذاب از مهم‌ترین پارامترهای تعیین‌کننده زمان لازم برای فرآیند قالب‌گیری در قالب‌گیری تزریقی است.

شاخص جریان مذاب همچنین یک آیتم کنترلی مهم بر روی خطوط تولید آمیزه‌های پلیمری است.

آخرین مقالات

دیگر مطالب

این نمایشگاه به کمک انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به تاریخ 3 الی 6 آبان‌ماه 1402 در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران و با هدف کمک به . افزایش حجم مبادلات بازرگانی خارجی . توسعه همكاری‌های اقتصادی . افزایش سطح تولید
شرکت استرالیایی Twelve8 Technology خط تولید یک افزودنی پلاستیکی را راه‌اندازی کرده است که پلیمرهای ترکیب شده با آن را قادر می‌سازد ظرف دو سال به طور طبیعی و بدون اقدام صنعتی تجزیه شوند. افزودنی PaktoEarth RAWS-Tech به آب، دی‌اکسیدکربن (۲CO) و کمتر از ۱ درصد زیست‌توده تجزیه می‌شود.
ظروف یکبار مصرف عمدتا از کاغذ، پالپ، پلی‌اتیلن‌ترفتالات، پلی‌استایرن، پلی‌اتیلن، نشاسته، CPLA و PLA تجزیه‌پذیر تولید شده و شامل بشقاب، کاسه، لیوان، کاتلری و ظروف بسته‌بندی یکبار مصرف و به طور کلی ملزومات سرو غذا می‌شود.
گروه Lifocolor اعلام کرده است که مجموعه مستربچ‌های Lifocolor BIO خود برای بیوپلیمرها را با محصولات جدیدی به نام کنسانتره‌های رنگی bio-C، گسترش داده است. این کنسانتره‌ها شامل مجموعه‌ای از رنگ‌های مخصوص سازگار با محیط‌زیست می‌شود