فیلم PE ساخته شده از ۸۰ درصد مواد بازیافتی

شرکت اتریشی تولیدکننده بسته‌بندی‌های انعطاف‌پذیر، Constantia Flexibles، از فیلم PE ساخته شده از ۸۰ درصد مواد بازیافتی رونمایی کرده است که برای تولید آن از ضایعات ورقه‌های EcoLam خود استفاده می‌کند.

برای اجرای این راه حل، ضایعات تولیدی از ورقه‌های مختلف خانواده EcoLam، از جمله EVOH (کوپلیمر اتیلن وینیل الکل)، فلزات، چسب‌ها و جوهرها خرد شده و برای پردازش مجدد ارسال می‌شود.

شرکت همکار EREMA این مواد را مجدداً در یک اکسترودر، در مقیاس صنعتی به گرانول پردازش می‌کند. سپس گرانول‌های حاصله در شرکت Constantia Pirk به یک فیلم بادی جدید تبدیل می‌شود که در لمینت کردن محصول جدید EcoLam به عنوان حائل استفاده می‌گردد.

بسته به جوهر مورد استفاده سیستم، شرکت می‌گوید که تا ۸۰ درصد محتوای بازیافتی در فیلم لمینت به دست آمده است و تنها باید لایه آب‌بندی از مواد اولیه بکر تهیه شود.

به گفته Constantia، بررسی‌های بیشتر نشان داده است که نوع چسب و همچنین نوع جوهر چاپی که استفاده می‌شود، تأثیر بسزایی در کیفیت مواد قابل بازیافت دارد.

این شرکت ادعا می‌کند که در حال بررسی بیشتر این است که آیا می‌توان لمینت‌های چاپ شده را با چسب و جوهر مناسب در مواد غذایی مجدداً استفاده کرد و می‌گوید می‌توان گرانول‌های تولید شده از ضایعات تولیدی از فیلم‌های خلاء فلزی، بدون چسب و چاپ، را در تماس با غذا استفاده کرد.

در سال ۲۰۱۹، محصول EcoLamHighPlus شرکت Constantia توسط بازیافت‌کنندگان پلاستیک اروپا برای قابلیت بازیافت در جریان بازیافت LDPE (پلی‌اتیلن با چگالی کم) مورد آزمایش قرار گرفت. طبق گزارشات ثابت شده است که ورقه‌های پلی‌اتیلن با ویژگی‌های ممانعت بالا، که قبلا فقط با ورقه‌های آلومینیومی قابل دستیابی بودند، نیز قابل بازیافت هستند.

پروفسور دکتر آخیم گرفنشتاین، نایب رئیس ارشد گروه تحقیق و توسعه Constantia Flexibles می‌گوید: “در یک اقتصاد دایره‌ای، استفاده مجدد از ورقه‌های بسته‌بندی قابل بازیافت توسط خود تولیدکنندگان لمینت بسیار مهم است. روش فعلی سوزاندن یا کوچک‌سازی زباله‌های تولید در آینده پایدار تبدیل به خاطره‌ای در گذشته خواهد شد.”